DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Role

Dostat se na určitou pozici ve společnosti znamená, že jedinec musí plnit určité povinnosti a požívá práv. Hraje roli. Tento pojem je převzatý z divatdla a už to naznačuje, že role a její nositel nejsou jedno a totéž. Role lékaře je stejná, i když jí zastávají různí lidé. Sociologovéroli definují jako očekávané jednání. Podle toho, jak lidé své role hrají, můžeme usuzovat na jejich pozici. pomáhá také zvládat běžné životní situace. Je také třeba jasné, jak se mají chovat rodiče k dětem a naopak. Role není něco, co by vylučovvalo veškerou individualitu, vždyť Richarda III. nebo Švejka hraje ve skutečném divadle každý herec také jinak. Stejně tak se liší i lékaři přesto však mají cosi společného.

Co se promíjí aktérům jedné role, nepromíjí se jiným. Tak například očekáváme, že pilot, taxikář nebo chirurg nebudou alkoholici, zatímco u herce, malíře nebo spisovatele to nemusí jejich roli  narušit, pokud odvedou klientům svou práci. (Tolerovat herci alkoholismus je samozřejmě něco jiného, než takové jednání schvalovat. Jde jen o to, že to nenaruší jeho roli.) Někdy se mohou role navzájem slučovat nebo vylučovat. Pokud nejsou v rozporu, není to problém. Učitel může být současně otcem a manželem, úředník může být básník, žena na mateřské dovolené výtvarnice.

Kolem rolí existuje celá ředa pojmů. Tak například rolová dispozice znamená předpoklady nebo skleny k převzetí role. Muž trpící klausrtrofobií nebude zřejmě vhodným kandidátem na námořníka v ponorce. Zda může třikrát rozvedený muž obstát v roli manželského poradce, o tom lze vést spor. Rolová distance, to je pojem sociologa Goffmana (1922-1982). Je to stupeň toho, na kolik se jedinec distancuje od své role. Například starší dítě jezdící na kolotoči, pro kterého už je taková zábava nepřiměřená, dělá nebezpečné kousky, aby demonstrovalo, že je už velké.

Rolové přetížení nastává, když je aktér zaměstnán tolika rolemi, že není schopen přiměřeně dostát všem povinnostem, načež často trpí stresem a neschopností jednat. To se stává třeba zaměstnané matce. Rolový tlak je silné očekávání vůči nositeli role nebo jeho protikladnými očekáváními, která nemůže naplnit. Křížení rolí je přenesením vzorce chování jedné role na jinou roli, čímž vzniká role nová. To se může stát třeba duchovnímu, ktrý slouží v armádě jako voják. Zvládnout takovou situaci vyžaduje schopnost přecházet mezi zcela odlišnými sociálními světy. Konflikt rolí je problém osoby, která nemůže splnit logicky nebo morálně neslučitelná očekávání.

Z knihy : Průvodce sociologií - Jan Jandourek 

Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek